Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego - 10 maja 2019 roku

10 maja 2019 roku na dziedzińcu Collegium Maius odbył się koncert zespołów artystycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego z udziałem Chórów Akademickich UJ, Zespołu Pieśni i Tańca UJ „Słowianki” oraz Orkiestry kameralnej UJ „All In Orchestra”. Zespołom towarzyszyli: Oleg Sznicar (fortepian), Witold Góral (gitara akustyczna i elektryczna), Józef Michalik (gitara basowa) oraz Marek Olma (perkusja).

Koncert rozpoczął utwór „Lavender’s Blue Dilly Dilly” z filmu „Cinderella” w wykonaniu wszystkich uczestników koncertu – z partią solową Anny Maciochy. Następnie publiczności zaprezentowała się Orkiestra kameralna Uniwersytetu Jagiellońskiego „All In Orchestra” pod batutą Justyny Kwarcińskiej. W jej repertuarze znalazły się: „Polonez" z opery „Hrabina" Stanisława Moniuszki, „Trzy utwory w dawnym stylu” Henryka Mikołaja Góreckiego oraz „Orawa" Wojciecha Kilara. W pierwszym z wymienionych utworów wystąpił balet ZPiT „Słowianki”.

Kolejnym punktem programu był występ Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica z udziałem wspomnianego kwartetu muzyków – pod dyrekcją Janusza Wierzgacza. W tej części koncertu zabrzmiały: „O niebo lepiej”, „Brzydcy”, „I’m yours”, „Home” i „Bohemian Rhapsody”, a w partiach solowych zaprezentowali się kolejno: Żaneta Wierzgacz, Agnieszka Czyczyło, Sebastian Brejnak, Maria Dziur i Anna Maciocha z chóru Camerata Jagellonica oraz Sebastian Wielosz z zespołu „Słowianki”.

W kolejnej części koncertu do artystów dołączył chór zespołu „Słowianki”, a usłyszeliśmy w niej piosenki „Freedom” i „Lubię wracać” z partiami solowymi Radosława Mazgaja i Sebastiana Wielosza z zespołu „Słowianki”.

W wielkim finale zaprezentowany został „Dachowy Song” z musicalu „Koty” z udziałem wszystkich wykonawców koncertu.

***

Aranżacje muzyczne utworów stworzyli Marek Pawełek i Janusz Wierzgacz. Choreografia do „Lavender’s Blue Dilly Dilly”, „Poloneza" z opery „Hrabina" oraz „Dachowego Songu” z musicalu „Koty” była dziełem Anny Gryszun. Za przygotowanie taneczne zespołu „Słowianki” odpowiadali Anna Gryszun i Łukasz Neter, a za przygotowanie wokalne – Marcin Korbut. Koncert poprowadził Tomasz Pytko.

Autor: Filip Moszner

Foto: Anna Wojnar

I Letni Recital Chórzystów Chórów Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego

I Letni Recital Chórzystów Chórów Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się 11 czerwca 2018 roku w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory od epoki renesansu, po lata 90-te XX wieku, od muzyki sakralnej, do piosenek musicalowych. Tak zróżnicowany program, wysoki poziom wykonania oraz rodzinna atmosfera, spowodowały to, że koncert był bardzo wyjątkowy.
Pragniemy w tym momencie podziękować naszych pedagogo - Pani Adriannie Bujak-Cyran oraz Panu dr. Marcinowi Wolakowi. 
Nie możemy nie wspomnieć o Anicie Pyrek-Nąckiewicz i Łukaszu Lelkowi - osobach, które w czasie trwania roku akademickiego prowadziły zajęcia ze śpiewu w zespole kameralnym. 
Gratulujemy również i dziękujemy akompaniatorom - Olegowi Sznicarowi, Łukaszowi Lelkowi oraz Andriyowi Hrabovskiyemu.

Dziękujemy także Panu Kierownikowi - Filipowi Mosznerowi, który zorganizował całe przedsięwzięcie.

Fot. Amanda Dzik oraz Beniamin Jacek

Koncert Requiem W. A. Mozarta

4 marca 2018 roku w Kościele św. Stanisława Kostki w Krakowie wybrzmiało "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu:
Bernardy Grembowiec - sopran
Joanny Święszek - alt
Mateusza Prendoty - tenor
Macieja Drużkowskiego - bas
Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica
Orkiestry Symfonicznej PASSIONART
Janusza Wierzgacza - dyrygent.

fot. Marcin Niewalda

Koncert Galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym w Auditorium Maximum UJ

25 lutego 2018 roku w Auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, po raz siódmy wykonane zostały Koncerty Galowe w hołdzie Żołnierzom Wyklętym pod honorowym patronatem prof. dr. hab. med. Wojciecha Nowaka, Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 W trakcie wieczoru zabrzmiały m. in. Obława, Hymn Dywizjonu 303, Wiersze wojenne, Zbroja w aranżacjach Marka Pawełka, a także skomponowane specjalnie na tę okazję przez Janusza Wierzgacza utwory: Na śmierć pułkownika, Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej, Barykada oraz Póki w narodzie myśl swobody żyje w brawurowym wykonaniu gości specjalnych Joanny Słowińskiej i Michała Gasza.

W partiach solowych zaprezentowali się również laureaci II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza KIMA - Nikola Wądołowska, Paulina Łaga oraz Chór Wielopokoleniowy z Zakliczyna, z którego w pieśni Przysięga solo wykonał Mikołaj Kulak.
Wśród solistów nie zabrakło również naszych chórzystów - Żanety Wierzgacz oraz Mateusza Prendoty.

W tegorocznej edycji Koncertów Galowych o partie chóralne zadbały dwa znakomite zespoły akademickie:
Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica
oraz Dominanta Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Warto nadmienić, że powyższe chóry w pierwszych częściach obydwu koncertów wsparł także Chór Wielopokoleniowy Z Zakliczyna
Chóry zostały przygotowane przez Anitę Pyrek-Nąckiewicz, Olega Sznicara i Adama Pyrka.

Sekcję rytmiczną tworzyli: Marek Pawełek - fortepian oraz aranżacje wszystkich utworów, Paweł Kuźmicz - gitara basowa, kontrabas, Witold Góral - gitary i Grzegorz Fieber - perkusja.

Jak co roku, dla publiczności zagrała Orkiestra Symfoniczna Passionart.

Wszyscy zgromadzeni artyści, których było aż 150, wykonali program koncertowy pod dyrekcją Małgorzaty Langer-Król oraz Janusza Wierzgacza.

Obydwa koncerty poprowadzili również nasi chórzyści: Karolina Augustyniak, nasza Pani Inspektor chóru żeńskiego oraz Mateusz Prendota, Prezes Stowarzyszenia Passionart.

Koncert Żeńskiego Chóru Akademickiego UJ „A Ceremony of Carols oraz pieśni bożonarodzeniowe a capella

W niedzielę 21 stycznia 2018 roku w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny miał miejsce koncert Żeńskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego pod dyrekcją Janusza Wierzgacza.

Licznie zgromadzona publiczność miała okazję usłyszeć pięć pieśni bożonarodzeniowych, spośród których trzy: Dzieciątko się narodziło, Gaudete oraz Szczedryk wykonał cały chór, natomiast w dwóch: Nuż my dziś krześcijani oraz Anjeli w niebie śpiewają zaprezentowały się składy kameralne. Partie solowe wykonały: Paulina Kunstman, Małgorzata Pyrek oraz Barbara Babik.

Punktem kulminacyjnym koncertu było wykonanie jedenastoczęściowego utworu angielskiego kompozytora Benjamina Brittena A Ceremony of Carols (Ceremonia kolędowa), skomponowanego w 1942 roku do tekstów kolęd w języku średnioangielskim. Partię harfy wykonała Irena Czubek-Davidson, a w partiach solowych wystąpiły: Adrianna Bujak-Cyran i Anita Pyrek-Nąckiewicz.

Koncert poprowadził Filip Moszner, kierownik Chórów Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Chóry UJ na VII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym "Canco Mediterrania"

W Hiszpanii gościliśmy przez 6 dni (11-16 września 2018 roku), podczas których zaprezentowaliśmy się trzykrotnie, włączając w to występ konkursowy.

Jesteśmy bardzo dumni, że decyzją międzynarodowego jury, Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica pod dyrekcją Janusza Wierzgacza zdobył Srebrne Dyplomy w dwóch kategoriach: muzyka sakralna i muzyka pop, podczas VII Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnego Cançó Mediterranià i Międzynarodowego Konkursu Chóralnego im. Pau Casalsa. Prezentacje konkursowe były na wysokim poziomie artystycznym, więc mocniej jesteśmy zadowoleni z naszych wyników. Doświadczenia, jakie zdobyliśmy na festiwalu międzynarodowym, zamierzamy wykorzystać podczas kolejnych konkursów. 
Po koncercie polskich chórów w Barcelonie nasze trzy Chóry UJ otrzymały z rąk Konsula Generalnego RP w Barcelonie, Pana Marka Ciesielczuka, dyplomy za „propagowanie kultury polskiej na terenie Katalonii”.

Koncert na zakończenie roku akademickiego 2015/16

4 czerwca 2016 r. o godz. 19.00 w Auli Collegium Novum UJ odbył się koncert podsumowujący bogaty w muzyczne wydarzenia rok akademicki 2015/16 w wykonaniu Chórów Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Fotografie: Anna Wojnar

Wizyta w Erlangen i Norymberdze

W dniach 25-29 kwietnia 2016 roku Chór Akademicki UJ Camerata Jagellonica przebywał z wizytą w Erlangen i Norymberdze, która odbyła się w ramach wieloletniej współpracy ze Studentenwerk Erlangen-Nürnberg.

 

Koncerty z okazji w obchodów Jubileuszu 50-lecia istnienia Uniwersytetu w Bochum

W dniach 4-7 listopada gościliśmy w Bochum, uczestnicząc w obchodach Jubileuszu 50-lecia istnienia Uniwersytetu w Bochum, w ramach którego wykonaliśmy koncert „Geistliches Chorkonzert" w Kościele św. Piotra i Pawła.

Zaśpiewaliśmy w trzech odsłonach: pod dyrekcją Olega Sznicara - Krakowski Chór Akademicki UJ oraz pod dyrygenturą Janusza Wierzgacza - Żeński Chór Akademicki UJ oraz Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica.
W dzień po naszym koncercie, otrzymaliśmy płyty właśnie z tego koncertu.
Następnego dnia wzięliśmy udział w głównej uroczystości obchodów Jubileuszu, która odbyła się w Auli Auditorium Maximum, wykonując Gaudeamus Igitur.

Wizyta w Bułgarii

Nasze Chóry gościły w dniach 20-24 kwietnia w Bułgarii, przebywając tam na zaproszenie Uniwersytetu Amerykańskiego w Bułgarii.
 

 

Zaprezentowaliśmy się dwukrotnie w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu "Spotkania Chórów Akademickich" w Błagojewgradzie w Teatrze Dramatycznym oraz Filharmonii w Sofii, w sali kameralnej ''Bułgaria",  pod dyrekcją Olega Sznicara - Krakowski Chór Akademicki UJ, a także Janusza Wierzgacza - Żeński Chór Akademicki UJ oraz Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica.

Koncert Pasyjny w Mielcu

22 marca 2015 roku Chóry UJ miały przyjemność wystąpić przed mielecką publicznością, prezentując pasyjny repertuar pod dyrekcją Olega Sznicara oraz Janusza Wierzgacza.

Koncert "Amor Patriae Nostra Lex" Koncert "Amor Patriae Nostra Lex"

Krakowski Chór Akademicki UJ W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

28 lutego 2015 r. w auli Auditorium Maximum UJ odbył się koncert zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Passionart. Koncert W hołdzie Żołnierzom Wyklętym zainaugurował krakowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie objął patronatem honorowym prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na scenie wystąpił m.in. Krakowski Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Artyści na koncercie galowym zaprezentowali się pod dyrekcją Janusza Wierzgacza, dyrygenta Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica oraz Żeńskiego Chóru Akademickiego UJ.

Więcej zdjęć...

fot. Adrianna Dobosz