Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego „Camerata Jagellonica”

Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica powstał w 2006 roku.

Chór współtworzą dwa zespoły jednorodne: Krakowski Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego (najstarszy chór akademicki w Polsce, założony w 1878 roku – chór męski) oraz Żeński Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego (założony w 2006 roku).
Chór uświetnia najważniejsze uroczystości, które mają miejsce w Uniwersytecie Jagiellońskim. Poza działalnością akademicką zespół bierze udział w licznych polskich oraz zagranicznych festiwalach i konkursach. Do najważniejszych sukcesów można zaliczyć: Złoty Dyplom na Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Studenckich „Vivat Academia”, Srebrne Dyplomy w dwóch kategoriach: muzyka sakralna i muzyka pop, podczas VII Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnego „Cançó Mediterranià” i Międzynarodowego Konkursu Chóralnego im. Pau Casalsa w Barcelonie, II miejsce i Złotą Strunę zdobytą w „Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach„ (2016), udział w festiwalu „China Shanghai International Arts Festival” (2009), udział w festiwalu „Cracovia Sacra” (2010), dwukrotny udział w festiwalu „Cori d' Europa” w Udine (2012, 2015), udział w festiwalu „Meeting of Student Choirs” w Błagojewgradzie i Sofii (2015). Ponadto chór Camerata Jagellonica nagrał i wydał kilka płyt, m. in. „Pieśń Rodzin Katyńskich” H.M. Góreckiego (2008), „Uniwersytet Jagielloński Janowi Pawłowi II” z utworami „Missa pro Pace” i „Ojczyzna” Feliksa Nowowiejskiego (2011) oraz płytę z polskimi kolędami „W Dzień Bożego Narodzenia” (2015), a także płytę „Wspomnienia z koncertów” zawierającą nagrania z występów chóru w 2015 oraz 2016 roku. W 2014 roku chór wziął udział w prawykonaniu utworu Jana A.P. Kaczmarka „Universa – opera otwarta”, napisanego z okazji Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2016 roku chór uczestniczył w „Multiwidowisku FLOW”, przedstawiającym historię Wrocławia XX wieku, jednym z głównych wydarzeń organizowanych w ramach „Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016”. W 2018 roku - wspólnie z chórem i orkiestrą Collegium Musicum Uniwersytetu Ruprechta-Karola w Heidelbergu oraz solistami - wykonał „Requiem” G. Verdiego w Kongresshaus Stadthalle Heidelberg.

Chór współpracował również ze znakomitymi chórami i orkiestrami, m.in. Chórem Polskiego Radia, Chórem i Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej i Sinfoniettą Cracovią.
Od momentu powstania chórem dyrygował dr hab. Włodzimierz Siedlik. Od października 2013 roku dyrygentem i osobą odpowiedzialną za przygotowanie artystyczne zespołu jest Janusz Wierzgacz. Akompaniatorem chóru jest Oleg Sznicar.
Funkcję kierownika do 2013 roku sprawował Wiesław Kudzia. Od sierpnia 2013 roku kierownikiem chóru jest Filip Moszner. 
Rolę inspektora w roku akademickim 2019/2020 sprawuje Dominik Czechowski.

Zapraszamy również na strony zewnętrzne:

Strona Facebook

Kanał Youtube